Jak uczyć dziecko matematyki

Zadbaj o odpowiednie nastawienie dziecka

Często panuje przekonanie, że matematyka jest trudnym przedmiotem. Nie da się zaprzeczyć, że jest ona wymagająca, przez co niezbędne jest regularne uczenie się, żeby zrozumieć kolejne zagadnienia. Bez podstaw nie da się bowiem zrozumieć trudniejszych zagadnień. Jeśli jednak dziecko będzie słyszeć, że matematyka jest trudna, że dużo dzieci sobie z nią nie radzi itd., może zacząć mieć negatywny stosunek do przedmiotu, myśląc, że skoro dla wielu dzieci jest on niezrozumiały, to dla niego też będzie. To duży błąd! Warto pokazywać maluchowi, że matematyka jest przydatna, że często korzysta się z niej w codziennym życiu, że rozwiązywanie zadań może być ciekawym doświadczeniem itd. Sięgnij po książkę dopasowaną do wieku i umiejętności dziecka, np. dla malucha w szóstej klasie, będzie to Książka do klasy 6 podręcznik do matematyki wytłumacz dziecku zagadnienia, których nie rozumie. Najprościej jak się da, tak, żeby dziecko szybko załapało podstawy, a później chciało zrozumieć więcej.

Wyróbcie sobie z dzieckiem nawyk regularnego uczenia się

W natłoku codziennych obowiązków, może ci być trudno wygospodarować czas, na regularną naukę z dzieckiem. Mimo tego, warto spróbować! Możecie np. ustalić, że dwa razy w tygodniu poświęcacie 1,5h na uczenie się matematyki. Nawyk systematycznej nauki, z pewnością przyda się twojemu dziecku w późniejszych latach, zarówno w szkole średniej, jak i na studiach. A dodatkowo, regularne powtarzanie przerobionych zagadnień i uczenie się nowych, z pewnością pomoże dziecku w uniknięciu zaległości.

Pamiętaj, że matematyka wymaga przede wszystkim praktyki. Oczywiście, uczenie się teorii również jest bardzo ważne – bez niej dziecko nie będzie w stanie rozwiązywać zadań. Jeśli jednak teoria nie zostanie wykorzystana w praktyce, dziecko nie zdobędzie operatywnej wiedzy, a co za tym idzie, nie będzie w stanie korzystać z posiadanej wiedzy. Staraj się więc dbać o to, żeby podczas każdej nauki dziecko rozwiązało chociaż kilka zadań.